Έπαινος για τη συμμετοχή του σχολείου μας στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2019

Με κεντρικό μήνυμα «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» εορτάστηκε φέτος για 16η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 140 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, που εορτάστηκε για πρώτη φορά στις 6 Φεβρουαρίου 2004, προσφέρει την ευκαιρία να αναδειχθούν οι θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνηθεί ο ρόλος που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Με αφορμή το σύνθημα της ημέρας, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργάνωσε έναν πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό υπό την αιγίδα του Υπουργεία Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με στόχο τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται την προστασία των προσωπικών τους δεδομένων ή πως μπορούν να προάγουν την ασφάλεια των συσκευών τους, αλλά και γενικότερα πως αντιλαμβάνονται την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο.

Για 2η χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στον διαγωνισμό με 2 εργασίες των μαθητριών του Στ’2 στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ :

• Kυριακή Στεφανίδου
  • Μελίνα Τάρια

και του Στ’3:

• Βλάμη Αριάδνη
  • Ξενίδου Ελένη
  • Παρλαπάνη Ιωάννα
  • Σαμαρά Ευαγγελία
  • Τενεκετζή Ματίνα
  • Χρονοπούλου Φαίδρα

οι οποίες έλαβαν τιμητικούς επαίνους. Οι εργασίες τους ήταν βίντεο με θέμα την “Προστασία των Προσωπικών Δεδομένων”.

Όλες οι συμμετοχές των Δημοτικών της χώρας μας βρίσκονται εδώ. Οι έπαινοι των μαθητριών και η βεβαίωση ότι το σχολείο μας ήταν ένας από τους φορείς που προάγουν την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου: