Επίσκεψη στο «Εργαστήρι σοκολάτας»

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αντωνίου Νικόλαος, Γαβριήλ Κωνσταντία, Ψούνος Αντώνης.

IMG_eg_sokol_01

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης του 11ου και 21ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου την Πέμπτη 18 ? 12 ? 2014 συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό ? ψυχαγωγικό πρόγραμμα “Εργαστήρι σοκολάτας” στο Αθλητικό Κέντρο Πολίχνης μαζί με τους δασκάλους των τμημάτων τους.

ΣΚΟΠΟΣ

Η γνωριμία των παιδιών με τα είδη σοκολάτας και τις χρήσεις τους και η ψυχαγωγία τους μέσα από τις αθλητικές δραστηριότητες.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Στη διαμορφωμένη αίθουσα ? εργαστήρι σοκολάτας μας περίμενε η υπεύθυνη του προγράμματος. Στην αρχή μοίρασε στα παιδιά IMG_20141218_114908σκουφάκια και ποδιές, έτσι έγιναν μικροί ζαχαροπλάστες. Στη συνέχεια πάνω σε μεγάλους πάγκους υπήρχαν διάφορα είδη σοκολάτας, όπως κουβερτούρα την οποία την έλιωσαν σε μπεν μαρί. Το μείγμα που έφτιαξαν το έριξαν μέσα σε μικρά κυπελάκια. Ο κάθε μαθητής παρασκεύασε το δικό του γλυκό βάζοντας στο τέλος σαντιγί και πολύχρωμη τρούφα. Βούτηξαν μπισκότα μέσα στη σοκολάτα τους.

Η όλη διαδικασία τους άρεσε πάρα πολύ και υπήρχε μεγάλος ενθουσιασμός, επειδή συμμετείχαν βιωματικά. Εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για την προέλευση του κακάο, τις πρώτες ύλες από τις οποίες παράγεται η σοκολάτα, τα στάδια παραγωγής της και τα διάφορα είδη της.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αθλητικά παιχνίδια και διάφορες δραστηριότητες από καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Διάρκεια προγράμματος: 3 ώρες ( 1:40 εκπαιδευτικό / 1:20 ψυχαγωγικό )
Χώρος προγράμματος: Πολίχνη ( 100 μ. από το γήπεδο του Μακεδονικού )
Τιμή εισιτηρίου: 5 ευρώ/μαθητή
Ώρα προσέλευσης: 09:00 ? 09:15
Ώρα αναχώρησης: 12:15 ? 12:30
Τηλέφωνο (σταθερό ): 2310 / 700 233
Τηλέφωνο ( κινητό ): 6972 779 762
FAX: 2310 / 700 289
EMAIL: mikroihrwes@gmail.com
Υπεύθυνος επικοινωνίας: Λεωνίδας Καρδάρας

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται κανονικά, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών, καθώς ο πολυχώρος διαθέτει ζεστές ? λειτουργικές αίθουσες και γήπεδα κλειστά.