Αξιοποίηση σχολικού εργαστηρίου ΗΥ για διδασκαλία με τις Νέες Τεχνολογίες

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2005 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης με endo2θέμα: “Αξιοποίηση σχολικού εργαστηρίου ΗΥ για διδασκαλία με τις Νέες Τεχνολογίες”.

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου με τη συμπαράσταση του Σχολικού Συμβούλου της 17ης Σχολικής Περιφέρειας Θεσ/νίκης κ. Παύλο Παπαδόπουλο.

Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν κυρίως εκπαιδευτικοί του 11ου Δημ. Σχολείου Ευόσμου.

Εισηγητής του σεμιναρίου ήταν ο εκπαιδευτικός του σχολείου κ.κ. Σαλονικίδης Γιάννης ο οποίος ανέπτυξε και παρουσίασε τα παρακάτω θέματα:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

• Ενδοσχολική επιμόρφωση endo1
  • Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών και Νέες Τεχνολογίες
  • Σχολικό εργαστήριο (αξιοποίηση ? λειτουργία)
  • Eκπαιδευτικά Λογισμικά (κατηγορίες – είδη)

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ & ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ

• Το πεπτικό σύστημα
  • Η λειτουργία της καρδιάς
  • Η διώρυγα του Παναμά
  • Παιχνίδι με γράμματα (φτιάξε τις λέξεις)
  • Κλάσματα
  • Ο κύκλος του νερού

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΩΝ & ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

• Μ.Α.Θ.Η.Μ.Α (λογισμικό για τη Φυσική): «Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα αέρια» endo3
  • HOTPOTATOES (λογισμικό drill & practice): «Η Μπουμπούκα» (επεξεργασία κειμένου & ασκήσεις γραμματικής ? συντακτικού)

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ HOTPOTATOES

Το μεγαλύτερο μέρος της ημερίδας αφιερώθηκε στη χρήση του σχολικού εργαστηρίου και στην παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού και δραστηριοτήτων με τη χρήση εκπαιδευτικών λογισμικών.

Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση όπου διαπιστώθηκε η αποτελεσματικότητα των προγραμμάτων ενδοσχολικής επιμόρφωσης σε σχέση με άλλους τρόπους επιμόρφωσης.

Παράλληλα έγιναν προτάσεις για επανάληψη τέτοιων κύκλων επιμόρφωσης και σε γειτονικά σχολεία.

(Σημείωση: Συνολικά συμμετείχαν 18 εκπαιδευτικοί)