"Επίσκεψη στο σπήλαιο Πετραλώνων Χαλικιδικής"

Σχ. έτος 2002-2003

Ξουβερούδη Άννα - Μουρατίδου Μαίρη  - Σολακίδης Γιάννης

τάξη:

Γ΄

Την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2002 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη τριών τμημάτων του σχολείου μας στο  σπήλαιο Πετραλώνων.

Πανοραμική άποψη της περιοχής του σπηλαίου   Το σημείο που το χώμα υπέστη καθίζηση και η παλαιότερη στάθμη του φαίνεται από τις πέτρες που είναι κολλημένες στα τοιχώματα του σπηλαίου.

Πανοραμική άποψη της
περιοχής του σπηλαίου

Από το εσωτερικό του σπηλαίου

Σκοπός

Να έρθουν οι μαθητές/τριες  σε επαφή, μέσω της παρατήρησης, με ιστορικές πηγές που αφορούν  την προϊστορία, να γνωρίσουν γωνιές της πατρίδας μας με φυσικές ομορφιές και να ψυχαγωγηθούν.

Συμμετοχή

Συμμετείχαν τα τρία τμήματα Γ΄ τάξης (55 παιδιά).

Προετοιμασία της επίσκεψης - Χρήσιμα τηλέφωνα
Δε χρειάζεται να τηλεφωνήσουμε στο Σπήλαιο  για να κλείσουμε ημερομηνία.'Αποψη από τον εντυπωσιακό διάκοσμο του σπηλαίου.
Καλό είναι να τηλεφωνούμε την προηγούμενη της επίσκεψης μήπως δε λειτουργεί λόγω έκτακτων εργασιών.
(23730-71671)  http://www.aee.gr/hellenic/6petrlona/petralona.html

Τα  παιδιά συγκεντρώνουν πληροφορίες, εικόνες για το σπήλαιο, προετοιμάζονται και εξοικειώνονται με ορολογίες ώστε να κατανοήσουν και να παρακολουθήσουν  την ξενάγηση με ζωηρότερο ενδιαφέρον.
Τα παιδιά θα πρέπει να ενημερωθούν και να έχουν μαζί τους μπουφάν ή ζακέτα, άνετα παπούτσια για περπάτημα, μολύβι, σβηστήρα, κόκκινο μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, τρόφιμα και νερό.
Ετοιμάζουμε ένα φύλλο εργασίας  από το οποίο ένα τμήμα του θα δουλευτεί μέσα στο λεωφορείο πηγαίνοντας στο σπήλαιο και το υπόλοιπο αμέσως μετά την έξοδο από την ξενάγηση ή και στο σπίτι..
Η είσοδος στο σπήλαιο για τους μαθητές/τριες  είναι 3 € και περιλαμβάνει και ξεναγό, χωρίς επιπλέον επιβάρυνση. Για τους γονείς η είσοδος είναι 4 €.
Η διαδρομή είναι περίπου 70 χμ. και η διάρκειά της μία ώρα. Το ένα λεωφορείο κοστίζει  40.000 δρχ. (120 περίπου ευρώ)
Η ξενάγηση μέσα στο σπήλαιο διαρκεί 35 λεπτά και μπαίνουμε ανά ομάδες των 50 – 55 παιδιών.

Ξενάγηση στο μουσείο

Ξενάγηση στο Μουσείο

Συνοπτικά, αν ξεκινήσουμε στις 08.30 με τη διαδρομή και τις διάφορες δραστηριότητες μας μένει χρόνος 30-40 λεπτών για καφέ, για να είμαστε πίσω στις 13.00.

Αξιολόγηση της επίσκεψης
Οι σκοποί της επίσκεψής μας επιτεύχθηκαν.
Τα παιδιά έμειναν κατενθουσιασμένα και εντυπωσιασμένα από το σπήλαιο.
Αξίζει να επισκεφτείτε το σπήλαιο!!!

Σχετικές διευθύνσεις
Ανθρωπολογική Εταιρία Ελλάδος
Σπήλαιο Πετραλώνων

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τις εντυπώσεις και τις απορίες των παιδιών από την επίσκεψη!!!