"Επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο Σταυρούπολης"

Σχ. έτος 2002-2003

Σολακίδης Γιάννης - Ξουβερούδη Άννα - Μουρατίδου Μαίρη

τάξη:

Γ΄

Την Τρίτη 24 Μαΐου 2003 επισκέφτηκαν το Βοτανικό Κήπο Σταυρούπολης τα τρία τμήματα της Γ΄ τάξης του σχολείου μας
     Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν η επαφή των παιδιών με τα διάφορα είδη των φυτών, μετά την ολοκλήρωση και του αντίστοιχου κεφαλαίου στο μάθημα της μελέτης. Ακόμη η επίσκεψη έγινε για αισθητικούς και ψυχαγωγικούς λόγους.

Η επίσκεψη έγινε με τα πόδια, μια η απόσταση του Κήπου από το σχολείο είναι μικρή (500μ.Περίπου). Την ξενάγηση ανέλαβαν οι κυρίες Αθηνά Χατζηαθανασίου, Έφη Ταμπούρη και Σοφία Τριανταφυλλοπούλου.  Χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες και περιηγηθήκαμε τον κήπο. Έτσι γνωρίσαμε τον «τριανταφυλλώνα», τον «πευκώνα», τη γωνιά με τους κάκτους, με τα αναρριχώμενα, τα μονοετή και άλλες πολλές κατηγορίες φυτών και στο τέλος μπήκαμε στο θερμοκήπιο, το οποίο εντυπωσίασε τα παιδιά. Ξεκουραστήκαμε στο όμορφο κιόσκι τους.
     Αφού ευχαριστήσαμε τις ξεναγούς πήγαμε στην απέναντι παιδική χαρά για το «δεκατιανό» μας και για παιχνίδι.

Η διαδρομή και η επίσκεψη κράτησε περίπου
3 ώρες.
     Η επίσκεψη αυτή ήταν πραγματικά
πολύ αποδοτική. Τα παιδιά απέκτησαν πολλές ειδικές γνώσεις για τα φυτά και «γέμισαν» με εικόνες.

Επιπλέον η ζωντανή  ξενάγηση είχε σαν αποτέλεσμα να διατηρηθεί αμείωτο το ενδιαφέρον και η προσοχή των παιδιών  καθ' όλη τη διάρκειά της.

Δεν υπάρχουν καθόλου έξοδα. (Δεν υπάρχει εισιτήριο εισόδου)

Χρειάζεται από πριν τηλεφωνική συνεννόηση (2310-600717).

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε τις εντυπώσεις των παιδιών από την επίσκεψη!!!