Απρίλιος 2002
Θέμα: "Η διδασκαλία της Φυσικής στο Δημοτικό Σχολείο"

Την Τρίτη 23 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα: "Η διδασκαλία της Φυσικής στο Δημοτικό Σχολείο".
         Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου και το Σχολικό Σύμβουλο της 17ης Σχολικής Περιφέρειας Θεσ/νίκης κ. Παύλο Παπαδόπουλο.
       Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του 11ου Δημ. Σχολείου Ευόσμου καθώς και εκπαιδευτικοί των όμορων δημοτικών σχολείων (9ο, 10ο, 12ο και 17ο Δημ. Σχ. Ευόσμου).

Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ.κ. Σαλονικίδης Γιάννης και Αγατσιώτης Ξενοφώντας οι οποίοι ανέπτυξαν και παρουσίασαν τα παρακάτω θέματα:

Το νέο Πρόγραμμα Σπουδών της Φυσικής για το Δημοτικό Σχολείο  Σαλονικίδης Γιάννης
Η μέθοδος της "καθοδηγούμενης ανακάλυψης"
(περιγραφή - προετοιμασία - εφαρμογή)
Πειράματα με απλά μέσα και χρήση φύλλων εργασίας για το μάθημα της Φυσικής Αγατσιώτης Ξενοφώντας
Σαλονικίδης Γιάννης
Διδασκαλία της Φυσικής με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών
  παρουσιάσεις Powerpoint (Η φωτοσύνθεση - Η όραση)
  προγράμματα προσομοίωσης Φυσικής - Χημείας
  παρουσίαση εκπαιδευτικού τίτλου CD-ROM (κριτήρια αξιολόγησης εκπ/κών τίτλων, χρήση CD-ROM για εξατομικευμένη διδασκαλία και αξιολόγηση)
Σαλονικίδης Γιάννης

Μετά το πέρας των εισηγήσεων ακολούθησε συζήτηση κατά τη διάρκεια της οποίας, μεταξύ των άλλων, διατυπώθηκαν οι θετικές απόψεις πολλών εκπαιδευτικών για τα συγκριτικά πλεονεκτήματα και την αποτελεσματικότητα που μπορεί να έχουν τα προγράμματα ενδοσχολικής επιμόρφωσης σε σχέση με άλλους τρόπους επιμόρφωσης.
       Έτσι αποφασίστηκε ο προγραμματισμός και νέων κύκλων επιμόρφωσης με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

(Σημείωση: Συνολικά συμμετείχαν 28 εκπαιδευτικοί)