Ιούνιος 2001
Θέμα: "Η σχολική ένταξη των παιδιών του οικισμού Αγίας-Σοφίας" (εμπειρίες, συμπεράσματα, προοπτικές)

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στα"Η σχολική ένταξη των παιδιών του Οικισμού Αγία Σοφία" - Ημερίδα 12/6/2001 πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος "Εκπαίδευση Τσιγγανοπαίδων" /ΕΠΕΑΕΚ-ΥΠΕΠΘ (επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος: κος Αθ. Ε. Γκότοβος, καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής, τομέας Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων) διοργάνωσε την Τρίτη 12 Ιουνίου ημερίδα με θέμα: "Η σχολική ένταξη των παιδιών του οικισμού Αγίας-Σοφίας".

Οι κύριοι άξονες των εργασιών της ημερίδας ήταν οι παρακάτω:

• Η ανάλυση των πραγματικών αιτιών του σχολικού αποκλεισμού των τσιγγανοπαίδων

• Απολογισμός των εκπαιδευτικών και θεσμικών δράσεων για τη σχολική χρονιά που πέρασε

• Καταγραφή των παρατηρήσεων και των προτάσεων όλων των εμπλεκομένων φορέων

• Ανατροφοδότηση των συνολικών προσπαθειών με αξιοποίηση της πολύτιμης εμπειρίας των εκπαιδευτικών και των άλλων φορέων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα

Η ημερίδα χωρίστηκε σε τρεις (3) κύκλους.

Η κα Ευταξία Κωνσταντίνα Νηπιαγωγός του οικισμού Ο Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Ευόσμου κος Τοπαλίδης Σάββας Η κα Ντούνα Ελένη - Κλινική Ψυχολόγος
Α΄ Κύκλος      Εισηγητές ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί (νηπιαγωγοί και δάσκαλοι-ες) που δίδαξαν σε τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας καθώς και οι διευθυντές των σχολείων αυτών.
Β΄ Κύκλος      Μίλησαν οι κυρίες Ντούνα Ελένη (Κλινική Ψυχολόγος) και Γούσιου Στέλλα (Κοινωνική Ανθρωπολόγος) οι οποίες αναφέρθηκαν στην συμβουλευτική, κοινωνική και ψυχολογική στήριξη του προγράμματος.
Γ΄ Κύκλος      Κύριοι ομιλητές ήταν οι:
Αθ. Ε. Γκότοβος (καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων) ο οποίος ανέπτυξε τα θέματα: "Πολιτισμική ετερότητα και σχολική επίδοση" & "Η σχολική μονάδα και η άσκηση "εσωτερικής" εκπαιδευτικής" πολιτικής για την ένταξη όλων των μαθητών-τριών στην 9χρονη υποχρεωτική εκπαίδευση: Σχετική αυτονομία και συλλογική ευθύνη"
Κόγιας Δημήτριος (προϊστάμενος Β΄ Δ/νσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Θεσσαλονίκης) με θέμα: "Διοικητική προσέγγιση του θέματος-Προγραμματισμός"

Ο κος Γκότοβος Αθ. - καθηγητής του Πανεπιστημίου ΙωαννίνωνΜετά το πέρας των εισηγήσεων ακολούθησε συζήτηση κατά τηΟ Προϊστάμενος της Β΄ Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπ/σης κος Κόγιας Δημήτριος διάρκεια της οποίας πολλοί από τους παρευρισκομένους είχαν την ευκαιρία να διατυπώσουν τις απόψεις τους και να καταθέσουν τις δικές τους προτάσεις.

Η ημερίδα έκλεισε με τις ευχαριστίες του κου Χρήστου Σβολιαντόπουλου (Διευθυντή του σχολείου μας) προς τους εισηγητές, προϊσταμένους, εκπαιδευτικούς, εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης και γονείς για τη βοήθειά τους στην επιτυχή διεξαγωγή της ημερίδας.
(Σημείωση: Συνολικά συμμετείχαν 10 εισηγητές και περισσότεροι από 70 εκπαιδευτικοί)

Τους παρευρισκομένους ευχαριστεί και η Οργανωτική Επιτροπή:
Ντόκα Μέλπω: Συνεργάτης του προγράμματος κατά του σχολικού αποκλεισμού
Ταβανίδου Μαριάνθη: Συνεργάτης του προγράμματος κατά του σχολικού αποκλεισμού
Σβολιαντόπουλος Χρήστος:
Διευθυντής του 11ου Δ.Σ.Ευόσμου
Ζυγάς Νικόλαος:
Υποδιευθυντής του 11ου Δ.Σ.Ευόσμου
Βλάχου Ελένη - Ξουβερούδη Άννα: Γραμματεία

Σαλονικίδης Γιάννης: Ηλεκτρονική υποστήριξη

Χορηγός της ημερίδας
Δήμος Ευόσμου

Αν θέλετε να δείτε τις περιλήψεις των εισηγήσεων, κάντε κλικ εδώ.
Περισσότερες πληροφορίες: www.uoi.gr/ROMA