Στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες έχει γίνει πια συνείδηση πως μια από τις πιο σημαντικές παραμέτρους μιας κοινωνίας με υγιή άτομα είναι η ενημέρωση και η πρόληψη.

Τις ανάγκες αυτές μπορούν να καλύψουν προγράμματα Αγωγής Υγείας κατάλληλα προσαρμοσμένα για παιδιά του δημοτικού. Στο σχολείο μας τα τελευταία χρόνια εφαρμόζονται τέτοια προγράμματα σημειώνοντας μεγάλη επιτυχία.

* * *

Η Αγωγή Υγείας στο δημοτικό σχολείο είναι ένα σύνολο μορφωτικών δραστηριοτήτων, βασισμένων στη μάθηση μέσα από την πράξη, και στόχο έχει την υιοθέτηση υγιών στάσεων και συμπεριφορών σχετικά με την υγεία και την Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Παράλληλα με την εκπόνηση τέτοιων προγραμμάτων επιδιώκεται η ανάπτυξη της προσωπικός, των κοινωνικών δεξιοτήτων, των διαπροσωπικών σχέσεων και η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης.

Μπορείτε να δείτε μια σύντομη περιγραφή προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, αν κάνετε κλικ παρακάτω.

"Υγεία... ό,τι καλύτερο!"

"Προσωπική ασφάλεια και πρόληψη ατυχημάτων"

"Διαπροσωπικές σχέσεις και ψυχική υγεία"

"Κυκλοφορώ στο δρόμο με ασφάλεια" [2009]