"Επίσκεψη στο Εργοστάσιο Ανακύκλωσης Χαρτιού Μ.Ε.Λ."

Σχ. έτος 2006-2007

Βαρσαμίδης Θωμάς - Σολακίδης Γιάννης

τάξεις:

Στ΄

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2007, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης των σχολείων μας στο  εργοστάσιο Μ.Ε.Λ. στο χωριό Κάτω Γέφυρα, που παράγει χαρτόνια αποκλειστικά από ανακυκλωμένο χαρτί.

Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης και σκέψης των μαθητών με κύριο άξονα την ανακύκλωση.

Συμμετείχαν 35 μαθητές/τριες με τους αντίστοιχους δασκάλους των τμημάτων. Πήραμε και 1 συνοδό μητέρα.

Προετοιμασία της επίσκεψης - Χρήσιμα τηλέφωνα: Χρειάζεται να τηλεφωνήσουμε στο εργοστάσιο (2310-728.102 κα Εμμανουηλίδου Πόπη)  για να κλείσουμε ημερομηνία. Καλό είναι να τηλεφωνούμε την προηγούμενη της επίσκεψης μήπως δε λειτουργεί λόγω έκτακτων εργασιών.

Η διαδρομή είναι περίπου 30 χμ. και η διάρκειά της 30 λεπτά. Το ένα λεωφορείο κοστίζει  105 ευρώ. Η ξενάγηση στο εργοστάσιο διαρκεί 45 λεπτά.

Παρατηρήσεις: Εάν ξεκινήσουμε 09.00 (από Θεσσαλονίκη), έχουμε τελειώσει στις 11.00 και μας μένει και χρόνος να επισκεφτούμε και το γήπεδο του Αγίου Αθανασίου για «εκτόνωση».

Ενημέρωση από τους υπεύθυνους του εργοστασίου

Το ανακυκλωμένο χαρτί πριν και ...μετά