"Επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας"

Σχ. έτος 2005-2006

Αγατσιώτης Ξενοφών - Γεωργάκη Σοφία - Σαλονικίδης Γιάννης - Σολακίδης Γιάννης

τάξεις:

Στ΄- Ε΄

Την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2006, επισκεφθήκαμε το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά με τα σύγχρονα επιτεύγματα της Επιστήμης και της Τεχνολογίας, να συμμετέχουν σε δραστηριότητες κατανόησης της σημασίας της τεχνολογίας στη ζωή των ανθρώπων και να αποκομίσουν πρωτόγνωρες εμπειρίες από την επαφή τους αυτή.

Τα παιδιά παρακολούθησαν την ταινία "Δελφίνια" στο "Κοσμοθέατρο", το οποίο διαθέτει οθόνη με διαστάσεις 17Χ23 μ., την ταινία "Ταξίδι στο Άπειρο" στο "Πλανητάριο", το "Μαγικό χαλί" στον "Προσομοιωτή", ενώ ορισμένοι από τους μαθητές μας συμμετείχαν σε μια πειραματική δραστηριότητα εικονικής πραγματικότητας θέτοντας σε κίνηση συσκευές αρχαίας τεχνολογίας με τη χρήση ειδικού γαντιού και γυαλιών τρισδιάστατης όρασης.

Κοσμοθέατρο - "Δελφίνια"

Πλανητάριο - "Ταξίδι στο άπειρο"

Αξιολόγηση της επίσκεψης

Η επίσκεψη άφησε ενθουσιασμένα τα παιδιά (κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε τις εντυπώσεις των παιδιών από την επίσκεψη) και τα περισσότερα δήλωσαν πως θα επισκεφθούν και πάλι το Κέντρο διάδοσης Επιστημών με τους γονείς τους. Εμείς οι εκπαιδευτικοί μείναμε σε γενικές γραμμές ικανοποιημένοι και θεωρούμε πως δεν χάσαμε το χρόνο μας.

Η μοναδική μας ένσταση είναι το ακριβό εισιτήριο ακόμη και για μαθητές σχολείων.

Συγκεκριμένα οι τιμές των εισιτηρίων είναι:

Για ενήλικες

Για μαθητές

Κοσμοθέατρο

7 € 5€

Πλανητάριο

6€ 4€

Προσομοιωτής

4€ 3€

Άρα μια πλήρης επίσκεψη κοστίζει 12 € για κάθε μαθητή χωρίς τα μεταφορικά!!!

Κύριοι/ες υπεύθυνοι, μειώστε  τις τιμές των εισιτηρίων.

Πάντως σας προτείνουμε να επισκεφθείτε το μουσείο!

Να σημειώσουμε πως υπάρχει πρόσβαση για άτομα με κινητικά προβλήματα.

Δεν επιτρέπεται η λήψη φωτογραφιών μέσα στους χώρους προβολών.

Απαιτείται προηγούμενη τηλεφωνική συνεννόηση για να προγραμματιστεί η ξενάγηση τουλάχιστον 1 μήνα πριν.