"Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων"

Σχ. έτος 2006-2007

Βαρσαμίδης Θωμάς - Σολακίδης Γιάννης

τάξεις:

Στ΄

Πραγματοποιήθηκε, για πρώτη φορά φέτος στο σχολείο μας, η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων, στην Αθήνα.

Έγινε το τριήμερο 25, 26 και 27 Μαΐου και κάθε μαθητής συνοδευόταν από το γονέα του.

Όλα έγιναν σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα, χωρίς κανένα απρόοπτο (δεν υπήρξε κανένα ατύχημα, δε χάθηκε τίποτε) και οι εμπειρίες που αποκόμισαν τα παιδιά αλλά και οι γονείς τους που τα συνόδευαν ήταν μοναδικές.

Ευχόμαστε η παραπάνω εκπαιδευτική επίσκεψη να γίνει θεσμός και για το σχολείο μας και κάθε χρόνο να επισκέπτονται τη Βουλή οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο  Γονέων και κηδεμόνων που κάλυψε οικονομικά όλες τις εκπαιδευτικές επισκέψεις των μαθητών στην Αθήνα (αμοιβή ξεναγού στην Ακρόπολη, είσοδο στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και είσοδο στο Αττικό Πάρκο.

Επίσης ευχαριστούμε και το δημοτικό σύμβουλο του Δήμου Ευόσμου Κοντσίδη Αντώνιο ο οποίος μας ενίσχυσε οικονομικά.

Στα έδρανα της Βουλής

Η βουλή των Ελλήνων

Μαθαίνοντας την πολιτική μας ιστορία

Η Ακρόπολη