"100+2 χρόνια από τη γέννηση του Γιάννη Ρίτσου"

(των μαθητών και μαθητριών της Ε1΄ τάξης )

Φεβρουάριος 2011

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΠΟΙΗΤΗ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ

Με αφορμή το ποίημα του Γ. Ρίτσου που υπάρχει στο β΄ τεύχος του βιβλίου της Γλώσσας της Ε΄ τάξης (σελίδα 16) αποφασίσαμε να γνωρίσουμε καλύτερα αυτόν τον μεγάλο μας ποιητή.
Ξεκινήσαμε λοιπόν με τη συγκέντρωση πληροφοριών και υλικού που έχει σχέση με το Γ. Ρίτσο, όπως:

• Βιογραφία του ποιητή (κάντε κλικ για να τη διαβάσετε)

• Φωτογραφίες του

• CD με μελοποιημένα του ποιήματα

• Συλλογές ποιημάτων του και

• Ό,τι άλλο σχετικό

Ήδη το υλικό που συγκεντρώσαμε είναι πλούσιο και αρχίσαμε να το ταξινομούμε και να το συζητούμε.

Συντάξαμε μία σύντομη βιογραφία του ποιητή καθώς και μια σειρά από φωτογραφίες του.
Ακόμη ψάξαμε όλα τα βιβλία της Γλώσσας του Δημοτικού Σχολείου αλλά και της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και του Γυμνασίου και του Λυκείου για το αν περιλαμβάνουν ποιήματα του Γ. Ρίτσου. Τα αποτελέσματα της έρευνάς μας σύντομα θα σας ανακοινώσουμε.

Έναν τοίχο του σχολείου μας τον «αφιερώσαμε» στο Γ. Ρίτσο και κολλάμε εκεί ότι σημαντικό βρίσκουμε γι’ αυτόν ή ότι κάνουμε εμείς (όπως μια ζωγραφιά με τον τίτλο ενός ποιήματός του).

Σκεφτόμαστε όλο αυτό το υλικό που συγκεντρώνουμε να το εκμεταλλευτούμε και να κάνουμε στο τέλος της χρονιάς μια εκδήλωση αφιέρωμα στο μεγάλο μας αυτόν ποιητή.