"Τι πρέπει να κάνουμε πριν μια παράσταση, κατά την διάρκειά της και μετά από αυτήν"

(Γράβαρη Αλεξία Δ1΄ τάξης )

Φεβρουάριος 2010

Σε όλους μας αρέσει να παρακολουθούμε θεατρικές παραστάσεις. Αν όμως δεν τηρούνται κάποιοι κανόνες δεν θα ευχαριστηθούμε την παράσταση.

Φροντίζουμε να κλείσουμε θέσεις από μέρες πριν. Μόλις φτάσουμε στο θέατρο παίρνουμε πρόγραμμα για να ενημερωθούμε για τους συντελεστές της παράστασης: συγγραφέα, σκηνοθέτη, σκηνογράφο, ενδυματολόγο, ηθοποιούς κ.α. Τέλος πρέπει να μπούμε και να βρούμε τη θέση μας εγκαίρως και να απενεργοποιήσουμε κάθε συσκευή όπως κινητό, ρολόγια με ξυπνητήρι, ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Δεν συζητάμε με τους διπλανούς μας, ούτε σχολιάζουμε τι μας άρεσε και τι δεν καταλάβαμε. Δεν καταναλώνουμε κανένα φαγώσιμο κατά την διάρκεια της παράστασης. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο στο διάλειμμα και μόνο στο χώρο του κυλικείου. Δεν πηγαίνουμε στο θέατρο για να γεμίζουμε το στομάχι μας, άλλα το μυαλό και την καρδιά μας. Αν υπάρχει ανάγκη, κατά την διάρκεια της παράστασης να βγούμε έξω το κάνουμε διακριτικά.

Μετά την παράσταση σχολιάζουμε με τους συμμαθητές μας, το δάσκαλό μας και τους γονείς μας ότι μας εντυπωσίασε και ότι μας απογοήτεψε. Ακόμη μπορούμε να γράψουμε μια μικρή περίληψη του έργου ένα άρθρο για την σχολική εφημερίδα ή να ζωγραφίσουμε κάτι που μας άρεσε πολύ.

Σίγουρα θα ευχαριστηθούμε κάθε παράσταση, αν τηρήσουμε τους παραπάνω κανόνες!