Το σχολείο μας υπάγεται στο 2ο Γραφείο της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Βρίσκεται στο ανατολικό άκρο του Δήμου Ευόσμου, στον συνοικισμό της Κάτω Ηλιούπολης. [δείτε δορυφορική φωτογραφία της τοποθεσίας μας]

Η αρχική του ονομασία ήταν 5ο Δημ. Σχολείο Σταυρούπολης και στεγαζόταν σε διαμερίσματα και καταστήματα της περιοχής.
 11ο Δημοτικό Σχολείο ΕυόσμουΜετά τους σεισμούς της Θεσσαλονίκης, το 1978, κατασκευάστηκε ένα λυόμενο κτίριο που στέγασε το σχολείο. Αυτή την εποχή μετονομάζεται σε 11ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου. Κάτω απ' αυτές τις συνθήκες λειτούργησε έως το 1999.

Τη χρονιά αυτή αποπερατώνεται το νέο σύγχρονο τριώροφο διδακτήριο, δίνοντας έτσι τέλος στις μακροχρόνιες προσπάθειες γονέων, εκπαιδευτικών και τοπικών αρχόντων για καλύτερες συνθήκες εκπαίδευσης των παιδιών της περιοχής.

Από τη σχολική χρονιά 2005-2006 το 11ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου, εξαιτίας της ραγδαίας αύξησης του μαθητικού δυναμικού, χωρίζεται σε δύο σχολεία. Έτσι απ' τη χρονιά αυτή το σχολείο μας λειτουργεί ως 12/θέσιο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο, ενώ παράλληλα ιδρύεται το 21ο 6/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου. Τα δύο σχολεία συστεγάζονται.

Το διδακτήριό μας διαθέτει συνολικά 14 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα προβολών και Η/Υ, εργαστήριο φυσικής-χημείας, δανειστική βιβλιοθήκη καθώς και μία αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, όπου έχουμε τη θεατρική μας σκηνή.

The 11th Primary School of Evosmos is a primary school of 350 students and it is located in Kato Helioupolis in the eastern part of the Municipality of Evosmos (Western Thessaloniki, Greece) [click here to see the location].

Our website haw been operating since 2001 and it is updated daily. It aims to inform the educational community on the activities of our school and to offer educational material both to students and teachers. Furthermore, it serves as a place for students to express themselves. On our pages you will find educational material, exercises, articles, games, educational links and information about the school.

Relevant information is available at present in the Greek Language. For the briefing of parents on maters of school operation visit the information blog.

Die 11. Grundschule Evosmos ist eine Grundschule mit 350 Schülern und befindet sich in Kato Helioupolis, am Rand des Stadtteiles Evosmos (West-Thessaloniki, Griechenland). [Klicken Sie hier, um die Position der Schule zu sehen].

Unsere Website besteht seit 2001 und wird täglich aktualisiert. Sie zielt darauf ab, die Akteure im Bildungsbereich über die Tätigkeiten unserer Schule zu informieren und pädagogisches Material sowohl für Schüler als auch für Lehrer zu bieten. Darüber hinaus ist diese Website ein Raum, wo sich die Studenten ausdrücken können. Auf unseren Seiten finden Sie pädagogisches Material, Übungen, Artikel, Spiele, Bildungslinks und Informationen über die Schule. Relevante Informationen stehen derzeit in der griechischen Sprache zur Ihrer Verfügung.

Für weitere Informationen über die Funktion der Schule besuchen Sie unseren Blog.