Tο μάθημα της Ολυμπιακής Παιδείας διακόπηκε

τη σχολική χρονιά 2004-2005

Τα κείμενα παραμένουν για ιστορικούς λόγους

Η Ολυμπιακή Παιδεία είναι ένα καινούριο μάθημα που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα του σχολείου μας από το σχολικό έτος 1999-2000 και εφαρμόζεται στην Δ΄- Ε΄ και Στ΄ τάξη (1 ώρα).

Ο κύριος σκοπός για την εφαρμογή αυτού του προγράμματος είναι να αποκτήσουν τα παιδιά αθλητική και κοινωνική αγωγή.
Συγκεκριμένα το πρόγραμμα αυτό στοχεύει ...
να αφανίσει την επιθετικότητα, τη βία και τον φανατισμό των νέων
να ενθαρρύνει τη μαζική συμμετοχή για άσκηση και την αγάπη για τον αθλητισμό
να ενισχύσει δεσμούς φιλίας, συνεργασίας και αλληλοβοήθειας στα πλαίσια του "ευ αγωνίζεσθαι"
να βοηθήσει στην κατανόηση των ηθικών αρχών, των ιδεωδών και της διαχρονικής αξίας του Ολυμπισμού και του Ολυμπιακού κινήματος
να αποκτήσουν τα παιδιά θετική στάση προς την ολυμπιακή παράδοση και την Ολυμπιάδα του 2004Η τελετή της αφής
να τονώσει την αυτοπεποίθηση των νέων με την ανάθεση αρμοδιοτήτων, την ανάπτυξη πρωτοβουλιών και τη μύησή τους σε ερευνητικές διαδικασίες.

Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων επιλέγεται μια ποικιλία δραστηριοτήτων όπως:
προβολή αθλητικών βιντεοταινιών
παρακολούθηση αγώνων σε στάδιο (σχολιασμός της συμπεριφοράς των αθλητών)
ομαδικά αθλήματα (σχολιασμός της συμπεριφοράς των παιδιών που συμμετέχουν στο παιχνίδι από τα ίδια τα παιδιά)
επισκέψεις σε μουσεία, πολιτιστικά και αθλητικά κέντρα
διαλέξεις (από γιατρούς για την ωφέλεια της άσκησης)
συνεντεύξεις (από Ολυμπιονίκες, αθλητικούς παράγοντες κ.λπ.)
χορογραφίες, θεατρικά παιχνίδια
συλλογή αθλητικών φωτογραφιών
παραδοσιακά παιχνίδια (του τόπου μας και άλλων χωρών) κ.λπ.

Αθήνα 2004 Ο πολυνίκης Μιρέλα Τζελίλη
"Εργασίες μαθητών και μαθητριών"

Αλλά και κατά τη διάρκεια άλλων μαθημάτων (Φυσική Αγωγή, Αισθητική Αγωγή ...) προγραμματίζονται και πραγματοποιούνται επιπλέον δραστηριότητες που εξυπηρετούν τους στόχους της Ολυμπιακής Παιδείας.

Η Ολυμπιακή σημαία Αναπαράσταση των Ολυμπιακών αγώνων
Τα κορίτσια σχηματίζουν τους Ολυμπιακούς κύκλους Τα κορίτσια σχηματίζουν τους Ολυμπιακούς κύκλους
"Αναπαράσταση των Ολυμπιακών αγώνων 2000-01"

Τέλος, σε συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου και το σύλλογο των γονέων οργανώνονται σχολικά πρωταθλήματα, ολυμπιακή ημέρα, έκθεση ζωγραφικής και φωτογραφίας, αθλητική βιβλιοθήκη κ.λπ.