Κατάλογος Επόμενο

"Το τέλος της δραχμής - Ευρώ το ενιαίο νόμισμα"

Σχ. έτος 2000-2001

τάξεις: ΣΤ΄1 (του 11ου & 7ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου)

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Νίκος Αντωνίου-Παναγιώτης Σπανός

Η ιδέα για να ασχοληθούμε με τα αρχαία νομίσματα προέκυψε μετά από συζήτηση μεΑπό το εξώφυλλο της εργασίας τους μαθητές μας στο μάθημα της Ιστορίας και συγκεκριμένα με αφορμή την ενότητα "Οι συνθήκες ζωής των υποδούλων", όπου γίνεται αναφορά για το τουρκικό γρόσι. Επίσης ύστερα από συζήτηση στο μάθημα της Γλώσσας, - ενότητα: "Τα μεταλλεία του Λαυρίου"- όπου γίνεται αναφορά στα τάλαντα.
     Αποφασίσαμε να ερευνήσουμε για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες το πρώτο νόμισμα μπήκε στις ανθρώπινες συναλλαγές και να φτάσουμε μέχρι την κυκλοφορία του πρώτου κοινού ευρωπαϊκού νομίσματος του "Ευρώ".

Κύριοι στόχοι

Να ανακαλύψουν την ιστορία και την εξέλιξη του χρήματος από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα και παράλληλα να γνωρίσουν το "Ευρώ"
Να αναζητήσουν και να επεξεργαστούν πληροφορίες και από πηγές εκτός σχολείου (βιβλιοθήκες, διαδίκτυο, έντυπα κλπ.)

Να ασκηθούν στην ομαδική εργασία.

Να αναπτυχθούν οι διαπροσωπικές σχέσεις και η συνεργασία μεταξύ των παιδιών διαφορετικών σχολείων αλλά και μεταξύ των εκπαιδευτικών.

Τρόπος εργασίας

Αρχικά τα παιδιά συγκέντρωσαν πληροφορίες από κάθε διαθέσιμη πηγή.Η πορεία προς το ενιαίο νόμισμα

Στη συνέχεια ακολούθησε επεξεργασία και συζήτηση των πληροφοριών ως προς το ιστορικό, κοινωνικό, πολιτισμικό και οικονομικό "γίγνεσθαι". Στη φάση αυτή καθορίστηκαν οι ομάδες εργασίας, ο τομέας ευθύνης κάθε ομάδας και ο τρόπος εργασίας. Έτσι συγκροτήθηκαν 4 ομάδες παιδιών:

1η ομάδα: ιστορικό πλαίσιο

2η ομάδα: κοινωνικό πλαίσιο

3η ομάδα: πολιτισμικό πλαίσιο

4η ομάδα: ενιαίο νόμισμα ¨Ευρώ"

Στο τέλος συγκεντρώθηκε, ταξινομήθηκε και συζητήθηκε το πληροφοριακό υλικό.

Οι ομάδες καθ' όλη τη διάρκεια της εργασίας αλληλοενημερώνονταν και συνεργάζονταν. Επίσης σε κάθε γωνιά της τάξης υπήρχε το υλικό της κάθε ομάδας.

Η όλη εργασία θα παρουσιαστεί από τα παιδιά στις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας με τη λήξη του σχολικού έτους.

Το πλήρες υλικό  της εργασίας βρίσκεται εδώ. Κάντε κλικ για να το κατεβάσετε στον υπολογιστή σας.

Κατάλογος Επόμενο