"Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης"

Σχ. έτος 2003-2004

Αγατσιώτης Ξενοφών - Γεωργάκη Σοφία - Σολακίδης Γιάννης

τάξη:

Δ΄

Την Τρίτη 30 Μαρτίου 2004 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τριών τμημάτων της Δ΄ τάξης του σχολείου μας στο  Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Αξιούπολης του Ν. Κιλκίς. Συμμετείχαν 44 μαθητές/τριες με τους αντίστοιχους δασκάλους/λα των τμημάτων. Πήραμε και 2 συνοδούς μητέρες.

Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης και σκέψης των μαθητών.

Προετοιμασία της επίσκεψης:

Δε χρειάζεται να τηλεφωνήσουμε στο μουσείο  για να κλείσουμε ημερομηνία. Καλό είναι να τηλεφωνούμε την προηγούμενη της επίσκεψης μήπως δε λειτουργεί λόγω έκτακτων εργασιών.

Τα παιδιά θα πρέπει να ενημερωθούν και να έχουν μαζί τους μολύβι, σβηστήρα, κόκκινο μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, τρόφιμα και νερό.

Ετοιμάζουμε ένα φύλλο εργασίας από το οποίο ένα τμήμα του θα δουλευτεί μέσα στο λεωφορείο πηγαίνοντας στο μουσείο και το υπόλοιπο αμέσως μετά την έξοδο από την ξενάγηση ή και στο σπίτι.

Η είσοδος στο μουσείο για τους μαθητές/τριες  είναι 1 €.

Η διαδρομή είναι περίπου 60 χμ. (από Θεσσαλονίκη) και η διάρκειά της μία ώρα.

Η ξενάγηση μέσα στο μουσείο διαρκεί 45 λεπτά.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από το μουσείο, όπως φαίνεται και από τις παρατηρήσεις τους που μπορείτε να δείτε εδώ.

Στην είσοδο του μουσείου πωλούνται μικρά  όμορφα πετρώματα, αξίας 2 €.

ΧΡΗΣΙΜΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ

Γεωλογία: η επιστήμη που εξετάζει την ιστορία της γης από τότε που σχηματίστηκε ο στερεός φλοιός της.

Παλαιοντολογία:  η επιστήμη που εξετάζει την εξέλιξη της ζωής στη γη.

Ορυκτολογία: η επιστήμη που μελετά τα ορυκτά.

Πετρολογία: η επιστήμη που μελετά τα πετρώματα (τα υλικά από τα οποία είναι φτιαγμένος ο στερεός φλοιός της γης).

Βοτανική: Η επιστήμη που ασχολείται με τη μελέτη της ζωής των φυτών.

Πανίδα: Όλα τα ζώα που υπάρχουν σε μια περιοχή.

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης

Ο σχεδιασμός και η επίβλεψη της οργάνωσης των τμημάτων του Μουσείου έγινε από ομάδα εδικών επιστημόνων των τμημάτων Γεωλογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης και της Δασοπονίας Καβάλας. Σκοπός της δημιουργίας του Μουσείου είναι η ενίσχυση της περιβαλλοντικής συνείδησης και σκέψης των επισκεπτών.

Τα τμήματα που λειτουργούν στο Μουσείο είναι:

Γεωλογία

Παλαιοντολογία