"Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης"

Σχ. έτος 2008-2009

Σαλονικίδης Γιάννης, Αντωνίου Νίκος, Παπακωνσταντίνου Χρήστος, Στέλλα Τσομπανοπούλου Φ.Α.

τάξεις:

Δ1΄- Δ΄2 - Δ΄3

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Την Τετάρτη, 11 Μαρτίου 2009 επισκεφθήκαμε το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Οι τάξεις μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα "Πιο γρήγορα, πιο ψηλά, πιο δυνατά" που απευθύνεται σε μαθητές/ριες Δ΄ έως ΣΤ΄  Δημοτικού. Πρόκειται για μια διαθεματική προσέγγιση με την οποία τα παιδιά εισάγονται στις βασικές έννοιες του Ολυμπισμού γνωρίζοντας νέα στοιχεία και συνάγοντας συμπεράσματα σε ανώτερο επίπεδο.

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και παρακολούθησαν δύο μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα, παίζοντας ομαδικά παιχνίδια κάτω από τις οδηγίες έμπειρων μουσειοπαιδαγωγών. Απασχολήθηκαν για περίπου ένα δίωρο.

Οι εντυπώσεις των μαθητών/ριών μας ήταν εξαιρετικές και προτείνουμε ανεπιφύλακτα σε κάθε σχολείο τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα.

Το αντίτιμο παρακολούθησης των μουσειοπαιδαγωγικών προγραμμάτων είναι 3€. Η παρακολούθηση 2 μουσειοπαιδαγωγικών προγραμμάτων είναι 5€. Μαθητές με ιδιαίτερα κοινωνικά χαρακτηριστικά δεν καταβάλουν αντίτιμο, εφόσον προηγηθεί προηγούμενη επικοινωνία και ενημέρωση με το τμήμα εκπαιδευτικών προγραμμάτων του μουσείου.

Σχόλιο εκπαιδευτικών: Θεωρούμε πολύ υψηλό το αντίτιμο συμμετοχής των παιδιών στα προγράμματα.

Πληροφορίες: Για περαιτέρω πληροφορίες, αιτήματα αποστολής εκπαιδευτικού υλικού και ραντεβού για μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Ολυμπιακού Μουσείου Θεσσαλονίκης, στα τηλέφωνα 2310 968531-2 ή στο e-mail: president@sportmuseum.gr