"Επίσκεψη στο οχυρό του Ρούπελ"

Σχ. έτος 2006-2007

Βαρσαμίδης Θωμάς - Σολακίδης Γιάννης

τάξεις:

Στ΄

Τη Δευτέρα, 4 Ιουνίου 2007, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης των σχολείων μας στο  οχυρό Ρούπελ

ΣΚΟΠΟΣ: Να αποκτήσουν οι μαθητές μια πραγματική εικόνα της στενωπού Ρούπελ, ανάμεσα στο βουνό Μπέλλες και Άγκιστρο, αλλά και του ευρύτερου φυσικού περιβάλλοντος, να δουν από κοντά το οχυρό, το τελωνείο του Προμαχώνα και τη φυσική ομορφιά της λίμνης Κερκίνης η οποία προστατεύεται από τη διεθνή συνθήκη RAMSAR.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ : Συμμετείχαν 43 - σε σύνολο 46 - μαθητές/τριες.

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ – ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ:

Χρειάζεται να στείλουμε fax για να ζητήσουμε άδεια από την ταξιαρχία.

Η διαδρομή είναι περίπου 2 ώρες. Το ένα λεωφορείο κοστίζει  350 €

Η ξενάγηση στο οχυρό διαρκεί 1 ώρα και 30 λεπτά.

Η επίσκεψη στο τελωνείο χρειάζεται περίπου 30 λεπτά.

Ξεκούραση, παιχνίδι, φαγητό κοντά στη λίμνη Κερκίνη. Ένας τέτοιος χώρος είναι η «ΕΛΩΔΙΑ» στο χωριό Κερκίνη. Ασφαλής, μακριά  από κίνηση, όμορφο περιβάλλον, καλό φαγητό, καλές τιμές.

Επιστροφή από δρόμο δίπλα στη λίμνη, παρατηρώντας πολλά πουλιά που ζουν εκεί.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Εάν ξεκινήσουμε 08.30 από Θεσσαλονίκη, φτάνουμε στο οχυρό στις 10.30, η ενημέρωση και η ξενάγηση τελειώνει στις 12.00, αναχώρηση  και περίπατος στο τελωνείο μέχρι στις 13.00, άφιξη στη λίμνη 13.45. Μας μένει περίπου ένα 2ωρο για φαγητό, παιχνίδι και ξεκούραση.

Αναχώρηση 15.30, άφιξη στο σχολείο 17.15