Κατάλογος Επόμενο

"Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης"

Σχ. έτος 1999-2000

Σαλονικίδης Γιάννης - Σολακίδης Γιάννης

τάξη:

Ε΄

Η εργασία αυτή αποτελεί έναν οδηγό επίσκεψης μαθητών δημοτικού σεΑρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης αρχαιολογικούς χώρους.
     Περιλαμβάνει οδηγίες για τους εκπαιδευτικούς, στόχους, μεθοδολογία, τρόπους αξιολόγησης, καθώς και δραστηριότητες με τις οποίες μπορούν να ασχοληθούν τα παιδιά κατά τη διάρκεια της επίσκεψης.
     Ο κύριος λόγος για τον οποίον συντάχθηκε η εργασία αυτή ήταν η διαπίστωση ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες σε παρόμοιες επισκέψεις παραμένουν παθητικοί δέκτες πληροφοριών τις οποίες συνήθως ξεχνούν αμέσως μετά.
     Έτσι αποφασίσαμε να προσεγγίσουμε αυτό το ζήτημα από μια άλλη σκοπιά προκειμένου να πετύχουμε πιο ενεργητική και αποδοτική συμμετοχή των παιδιών.
     Οι δραστηριότητες που αναφέρονται είναι ενδεικτικές, αν και μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε ως έχουν.

Κάντε κλικ εδώ για να αποθηκεύσετε το αρχείο στον υπολογιστή σας.