"Ο αδελφός της Ασπασίας"

Μια ιστορία ...όπως την βλέπει ο καθένας!

(των μαθητριών της Δ1΄ τάξης Ιβανούδη Άννα, Μαυροπούλου Αλεξάνδρα,
Ντερβίσι Ναταλία  & του μαθητή Σιδηρόπουλου Νίκου )

Φεβρουάριος 2009

Με αφορμή το κείμενο του βιβλίου Γλώσσας της Δ΄ τάξης (ΟΕΔΒ 2009) με τίτλο "Ο αδελφός της Ασπασίας"*, γράψαμε 4 κείμενα όπου υποδυθήκαμε 3 διαφορετικούς ρόλους.

Η ιστορία έχει ως εξής: Ο Δαμιανός είναι ο μικρότερος αδελφός της Ασπασίας την οποία ζηλεύει πολύ αλλά την αγαπάει κιόλας. Συχνά πιστεύει πως ο μπαμπάς κάνει όλα τα χατίρια στην Ασπασία ενώ αυτόν τον μαλώνει συνέχεια. Αντίθετα η μαμά μαλώνει την Ασπασία.

Ο αδελφός της Ασπασίας, από το βιβλίο Γλώσσας Δ΄ τάξης, Β΄ τεύχος, ΟΕΔΒ 2008, σελ. 15

Στην ιστορία μας ασχολούμαστε με ένα περιστατικό όπου ο Δαμιανός μπαίνει στο δωμάτιο της Ασπασίας και πειράζει τα πράγματά της. Η Ασπασία θυμώνει κι αρχίζει να φωνάζει... "Φύγε, στρίβε!". Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η μαμά να μαλώσει την Ασπασία και ο μπαμπάς να την δικαιολογήσει. Η Ασπασία θυμώνει, κλειδώνετε στο δωμάτιό της και ανοίγει στο τέρμα το στερεοφωνικό!

Πώς αντιμετώπισαν αυτό το περιστατικό ο καθένας;

Κάντε κλικ στους συνδέσμους για να δείτε τις διαφορετικές ιστορίες!

*από το βιβλίο: Μάνος Κοντολέων, Ο αδελφός της Ασπασίας, εκδ. Πατάκη, Αθήνα 2003.