Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων

Μέλος

Σαμαρά Μίνα

Τρίτη 14 Ιουνίου 2005
"Αποχαιρετισμός της Στ΄ τάξης"

Την Τρίτη 14 Ιουνίου ο σύλλογος γονέων με τη λήξη της σχολικής χρονιάς διοργάνωσε εκδήλωση στο χώρο του σχολείου για τον αποχαιρετισμό της Στ΄ τάξης. Τους μαθητές αποχαιρέτησαν ο Αντιδήμαρχος Ευόσμου και πρόεδρος της σχ. επιτροπής κος Νικολαΐδης Νικόλαος, ο διευθυντής του σχολείου κος Κοντογιαννίδης Κωνσταντίνος και η πρόεδρος του συλλόγου κα Σαμαρά Παρασκευή.

Στη συνέχεια οι μαθήτριες της Στ΄τάξης Γιαννιού Φωτεινή και Σέντερη Γαβριέλα ανάφεραν τις σκέψεις τους για τα 6 χρόνια φοίτησης στο Δημοτικό σχολείο και για τα επόμενα που θα ακολουθήσουν.
Ο Σύλλογος έδωσε αναμνηστικές πλακέτες και δαχτυλίδια σε όλα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης και στους δάσκαλούς τους.

Βραβεύτηκε επίσης ο μαθητής της Β΄ τάξης Γιαννιός Χαράλαμπος γιατί στο διαγωνισμό παραμυθιού που διοργανώνει κάθε χρόνο το περιοδικό "Kids Fun" κατέλαβε μια από τις πρώτες θέσεις.

Ακολούθησε 2ωρο ψυχαγωγικό πρόγραμμα με κλόουν, ζογκλέρ, ταχυδακτυλουργούς, ξυλοπόδαρους. Προσφέρθηκε επίσης σε όλους τους μαθητές κρύο σάντουιτς και χυμός ενώ για τους γονείς υπήρχε μπουφές.

Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2004
"Σχολείο - Οικογένεια: μια αμφίδρομη σχέση"

Τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου ο σύλλογος γονέων διοργάνωσε διάλεξη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας με θέμα "Σχολείο - Οικογένεια: μια αμφίδρομη σχέση". Ομιλητής ήταν ο κορυφαίος γλωσσολόγος του Α.Π.Θ. κύριος Χρήστος Τσολάκης.

Η διάλεξη αυτή αποδείχθηκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για τους δεκάδες γονείς και εκπαιδευτικούς που την παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή. Το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει τόσο τον κύριο καθηγητή όσο και όλους τους παρευρισκόμενους γονείς και εκπαιδευτικούς.

Ο καθηγητής του ΑΠΘ κος Χρήστος Τσολάκης   Από τη συζήτηση ...

Τρίτη 15 Απριλίου 2003
"Ολοήμερο Σχολείο"

Ο πρόεδρος του Συλλόγου Ζυγάς Νικόλαος

Την Τρίτη 15 Απριλίου συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, για να ενημερωθούμε για τις διαδικασίες και τις ενέργειες που θα ακολουθηθούν, ώστε να εφαρμοστεί επιτυχώς και αποτελεσματικά ο θεσμός του «Ολοήμερου σχολείου» από τη  σχολική χρονιά 2003-2004.

Κεντρικός εισηγητής ήταν ο υποδιευθυντής του σχολείου μας και Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κος Ζυγάς Νικόλαος.
Η εισήγησή του βασίστηκε στον παρακάτω άξονα:

• Χαρακτηριστικά του Ολοήμερου Σχολείου

• Βασικοί σκοποί (κοινωνικοί - παιδαγωγικοί)

• Πρόγραμμα σπουδών

• Υλοποίηση προγράμματος

• Ωρολόγιο πρόγραμμα

• Ζωτικά θέματα σωστής λειτουργίας του Ολοήμερου Σχολείου

• Ενημέρωση για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής των παιδιών

Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των γονέων και των εκπαιδευτικών που παρευρίσκονταν στην αίθουσα. Η συζήτηση αυτή αποδείχθηκε εξαιρετικά χρήσιμη καθώς πολλοί γονείς είχαν απορίες και προβληματισμούς για τον νέο αυτό θεσμό. Ταυτόχρονα διατυπώθηκαν προτάσεις που αφορούσαν στη σωστή λειτουργία και τον καλύτερο προγραμματισμό του ολοήμερου σχολείου από τη νέα σχολική χρονιά.

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2002
"Ευρωπαϊκή ημέρα Γονέων & Σχολείου"

Ο πρόεδρος του Συλλόγου Ρασπάκος ΧρήστοςΜε την ευκαιρία της καθιέρωσης της 8ης Οκτωβρίου ως "Ευρωπαϊκής ημέρας γονέων και σχολείου" και σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας διοργανώσαμε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 11ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.

Η πρωτοβουλία αυτή προέκυψε ύστερα από πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Ένωσης Γονέων (European Parents Association) και έχει ως απώτερο σκοπό:

•  Να προάγει τη συμμετοχή των γονέων στην εκπαίδευση των παιδιών τους

•  Να δημιουργήσει νέες σχέσεις συνεργασίας μεταξύ σχολείου και γονέων

•  Να δώσει έμφαση στην έννοια του σχολείου

Για το  σύλλογό μας  εισηγητής ήταν ο πρόεδρος  κος Ρασπάκος Χρήστος, με θέμα "Ο ρόλος του συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων στη σχολική κοινότητα". Ταυτόχρονα είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει τις πρωτοβουλίες που αναλάβαμε τα τελευταία χρόνια καθώς και τις προτάσεις μας για την αποδοτικότερη συνεργασία του Συλλόγου μας με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

κουκκίδα

Καταστατικό

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το καταστατικό του Συλλόγου
(katastatiko.zip 11,25kb)