Πληροφορίες για τη λειτουργία του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου

Σκοπός και περιεχόμενο του Ολοήμερου ΣχολείουΘεατρική παράσταση από τα παιδιά του Ολοήμερου

Σκοπός του ολοήμερου σχολείου είναι η συστηματική παιδαγωγική αντιμετώπιση από το ίδιο το σχολείο, σε στενή συνεργασία με τους γονείς και την Τοπική Αυτοδιοίκηση, των εκπαιδευτικών και κοινωνικών αναγκών των μαθητών - παιδιών εργαζόμενων γονέων, μέσα στο οικείο σχολικό περιβάλλον, με ένα πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης που αποσκοπεί στην ελεύθερη έκφραση και δημιουργία των παιδιών και συγχρόνως στη διευκόλυνση των γονέων να διεκδικούν ισότιμα το δικαίωμα στην εργασία.

Ειδικότερα τα προγράμματα του ολοήμερου σχολείου επιδιώκουν την εξυπηρέτηση κοινωνικών και παιδαγωγικών σκοπών.

Ο κοινωνικός του σκοπός προσδιορίζεται από την ενίσχυση του ρόλου της μέριμνας από την πολιτεία, με την παροχή ενός ασφαλούς εκπαιδευτικού περιβάλλοντος στους μαθητές, ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου η ανάγκη εξεύρεσης εργασίας και για τους δυο γονείς είναι αυξημένη. Με αυτήν την εφαρμογή, επιτυγχάνεται:

η καταπολέμηση των διακρίσεων

κουκκίδα

η προώθηση της κοινωνικής συνοχής

κουκκίδα

ο εναρμονισμός εργασιακής και οικογενειακής ζωής  και

κουκκίδα

η πρόληψη φαινομένων σχολικής διαρροής.

Συγχρόνως, με τη λειτουργία του ολοήμερου  σχολείου στα πρότυπα του προγράμματος μεγάλης διδακτικής ημέρας, εξυπηρετούνται παιδαγωγικοί σκοποί, όπως:

κουκκίδα

Η παιδαγωγική αξιοποίηση του απογευματινού  χρόνου παραμονής των μαθητών στο σχολείο, υπό την πλήρη ευθύνη και εποπτεία των  υπεύθυνων εκπαιδευτικών. Στο πλαίσιο αυτό, εντάσσονται μαθήματα και άλλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, όπως:

η διδασκαλία Ξένων Γλωσσών

η εισαγωγή στην Πληροφορική

η Αισθητική Αγωγή

ο Αθλητισμός

ο Χορός, κ.λ.π.

κουκκίδα

Η παροχή υποστηρικτικής βοήθειας σε όσους μαθητές αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες και

κουκκίδα

Η δυνατότητα της υπό καθοδήγησης μελέτης και προετοιμασίας των μαθητών για τα μαθήματα της επόμενης ημέρας.

Με βάση τα παραπάνω, συντάσσεται το πρόγραμμα του ολοήμερου, το οποίο εφαρμόζεται από την ώρα λήξης των μαθημάτων του κανονικού προγράμματος μέχρι τις 16.15΄ και περιλαμβάνει:

κουκκίδα

προετοιμασία για την επόμενη ημέρα και
ενισχυτική διδασκαλία στη γλώσσα και στα μαθηματικά

ξένη γλώσσα

πρόσθετες δραστηριότητες
(όπως αθλητισμός, χορός, υπολογιστές)

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο ολοήμερο παραμένουν στο σχολείο  μέχρι τη λήξη της λειτουργίας του (δηλ. μέχρι 16.15΄ ή 17.00΄), αφού η πρόωρη αποχώρησή τους  θαΕργαστήριο Πληροφορικής είχε ως συνέπεια την αδυναμία εφαρμογής του προγράμματος.

Για τις περιπτώσεις που είναι απαραίτητη η πρωινή ζώνη, το ολοήμερο λειτουργεί από τις 07.00 - 08.00, η δε απογευματινή ζώνη λήγει στις 17.00΄.

Οι μαθητές θα φοιτήσουν στο Ολοήμερο ύστερα από αίτηση - δήλωση των γονέων.

Το σχολείο, με πρόσκλησή του, ενημερώνει τους γονείς των μαθητών για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου  και τους καλεί σε συνεργασία για την επιτυχή εφαρμογή  του προγράμματος, καθώς  και για τη ρύθμιση θεμάτων πρακτικού χαρακτήρα (π.χ σίτιση των παιδιών τους).

Το δικό μας ολοήμερο σχολείο ιδρύθηκε το σχολικό έτος 2000-01.

Έγγραφα που αφορούν στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο

Τίτλος

Μέγεθος

Πηγή