Κατάλογος Επόμενο

Οκτώβριος 1998
Θέμα: "Η ψυχική υγεία των παιδιών" (για γονείς και εκπαιδευτικούς)

Στις 21 Οκτωβρίου 1998 πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με θέμα: "Η ψυχική υγεία των παιδιών". Η εκδήλωση απευθυνόταν τόσο στους γονείς όσο και στους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης.
        Τα θέματα της ημερίδας καθώς και τους εισηγητές που τα ανέπτυξαν μπορείτε να τα δείτε παρακάτω:

"Προβλήματα στην οικογένεια και αντίκτυπος στα παιδιά"
Εισηγητής: Χριστιανόπουλος Κρίτων, Ψυχίατρος – Παιδοψυχίατρος
Διευθυντής Παιδοψυχιατρικού τμήματος Γ.Π.Ν.Θ

"Άτακτο παιδί στο σπίτι και στο σχολείο. Τι μπορεί να κρύβει;"
Εισηγήτρια: Καραγιαννάκη Ιωάννα, Α΄ Επιμελήτρια Παιδοψυχιατρικού τμήματος Γ.Π.Ν.Θ

"Μαθησιακές δυσκολίες–Χαρακτηριστικά γνωρίσματα στο σχολείο και στο σπίτι"
Εισηγητής: Μακκαβός Αδαμάντιος, Κλινικός ψυχολόγος – ψυχοθεραπευτής Παιδοψυχιατρικού τμήματος Γ.Π.Ν.Θ

"Η Ψυχική Υγεία των παιδιών"

Η κα Καραγιαννάκη Ιωάννα Ο κος Χριστιανόπουλος Κρίτων Ο κος Μακκαβός Αδαμάντιος

Μετά το πέρας των εισηγήσεων οι εισηγητές απάντησαν στις δεκάδες ερωτήσεις των παρευρισκομένων γονέων & εκπαιδευτικών.

Σημείωση: Από το βιβλίο επισκεπτών της εκδήλωσης προέκυψε ότι παρακολούθησαν την ημερίδα 160 γονείς, 45 εκπαιδευτικοί και 10 επίσημοι προσκεκλημένοι.

Μπορείτε να δείτε τις περιλήψεις των εισηγήσεων των παραπάνω θεμάτων, αν κάνετε κλικ εδώ.