Tο φροντιστηριακό τμήμα διέκοψε τη λειτουργία του
τη σχολική χρονιά 2005-2006

Τα κείμενα παραμένουν για ιστορικούς λόγους

Το φροντιστηριακό τμήμα παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών του σχολείου μας λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 1993-94 και από τότε λειτουργεί κάθε χρονιά.

Το πρόγραμμα του Φροντιστηριακού Τμήματος παρακολουθούν μαθητές παλιννοστούντες και αλλοδαποί, κυρίως βαλκανικών χωρών, που αντιμετωπίζουν γλωσσικές δυσκολίες.

Οι ομάδες των μαθητών που αναφέραμε είναι αυτονόητο ότι πρέπει να αποκτήσουν από τις πρώτες κιόλας εβδομάδες της φοίτησής τους στο ελληνικό σχολείο ετοιμότητα για γλωσσική επικοινωνία στο νέο περιβάλλον.

Η μεθοδολογική προσέγγιση για την απόκτηση των βασικών γλωσσικών δομών γίνεται σύμφωνα με τους κανόνες για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας.

Οργάνωση: Στο Φ.Τ. φοιτούν έως 8 παιδιά τα οποία ανάλογα με την ηλικία τους και τη γνώση της ελληνικής γλώσσας κατατάσσονται στις παρακάτω κατηγορίες:

Διδάσκονται κυρίως τα μαθήματα της Γλώσσας και των Μαθηματικών και ευκαιριακά Ιστορία και Μελέτη του Περιβάλλοντος. Στο Φ.Τ. γίνεται επίσης μελέτη και προετοιμασία των παιδιών για τα μαθήματα της επόμενης μέρας.

Η λειτουργία του Φ.Τ. πραγματοποιείται εκτός σχολικού ωραρίου.