"Άνθρωποι και χώρος - Η διαχρονική εξέλιξη των επαγγελμάτων"

Σχ. έτος  1998-99

τάξη: Δ΄

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αντωνίου Νίκος - Σπανός Παναγιώτης

Η εργασία αυτή προέκυψε ύστερα από μια συζήτηση στην τάξη σχετικά με  τα επαγγέλματα και το πώς αυτά εξελίσσονται ή εξαφανίζονται στο πέρασμα του χρόνου, καθώς αλλάζει η κοινωνία των ανθρώπων.
     Οι κύριοι στόχοι της εργασίας ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά την εξέλιξη των επαγγελμάτων από την ιστορική, οικονομική και πολιτισμική εξέταση της περιοχής, να έρθουν σε επαφή με την επιστημονική μέθοδο προσέγγισης προβλημάτων και να αναπτύξουν την συνεργασία και την ομαδικότητα.
     Αρχικά τα παιδιά συγκέντρωσαν πληροφορίες από κάθε διαθέσιμη πηγή και ακολούθησε συζήτηση και επεξεργασία των πληροφοριών. Στη φάση αυτή καθορίστηκαν οι ομάδες των παιδιών, ο τομέας ευθύνης της κάθε ομάδας και ο τρόπος εργασίας.
     Έτσι συγκροτήθηκαν 4 ομάδες παιδιών (1η: ιστορικό πλαίσιο, 2η: κοινωνικό πλαίσιο, 3η: πολιτισμικό πλαίσιο & 4η: οικονομικό πλαίσιο).
     Έπειτα οργανώθηκαν επισκέψεις σε σχετικούς χώρους, ώστε τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τις πηγές πληροφόρησης (εργοστάσιο ζυμαρικών ΑΒΕΖ, τηλεοπτικός σταθμός ΕΤ3, Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης, περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης - Παναγία Χαλκέων, Βαρδάρης).
     Στο τέλος συγκεντρώθηκε, ταξινομήθηκε και συζητήθηκε το πληροφοριακό υλικό, ενώ οι μαθητές/τριες ετοίμασαν και μια παρουσίαση (προβολή σλάιτς, συνεντεύξεων, κείμενα), που πραγματοποιήθηκε στις εκδηλώσεις του σχολείου με τη λήξη του διδακτικού έτους.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ-ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ: Για την παραπάνω εργασία βραβεύτηκε το σχολείο μας από το Υπουργείο Μακεδονίας Θράκης, στις 5 Ιουνίου 1999, για την καλύτερη Περιβαλλοντική Πρωτοβουλία.
Περίληψη της παραπάνω εργασίας δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Περιβάλλον 2000 και παιδί», τεύχος 2ο, σελίδα 31,1999, που εκδίδει η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τη Β΄ Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης και το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης.

Το πλήρες υλικό και η τεκμηρίωση της εργασίας βρίσκονται εδώ. Κάντε κλικ για να το κατεβάσετε στον υπολογιστή σας.