Tο τμήμα ένταξης διέκοψε τη λειτουργία του τη σχολική χρονιά 2005-2006

Τα κείμενα παραμένουν για ιστορικούς λόγους

Τμήμα Ένταξης του 11ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου

Το Τμήμα Ένταξης του 11oυ Δ. Σ. Ευόσμου, ιδρύθηκε το 2002. Λειτούργησε για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2002-2003.

Το Τμήμα Ένταξης παρακολουθούν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίοι δεν μπορούν να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα της κανονικής τους τάξης. Εμφανίζουν δηλαδή δυσκολίες στην μάθηση, όπως δυσλεξία, δυσαριθμησία, δυσαναγνωσία, έχουν νοητική ανεπάρκεια ή ανωριμότητα, προβλήματα λόγου και ομιλίας, συναισθηματικές και κοινωνικές δυσκολίες κ. α. Οι μαθητές που, για μόνο το λόγο ότι η μητρική τους γλώσσα  δεν είναι η ελληνική και εμφανίζουν μειωμένη σχολική επίδοση δεν θεωρούνται άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Στόχος του τμήματος, είναι η σχολική και κατ' επέκταση η κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών αυτών , σύμφωνα και με τις σύγχρονες παιδαγωγικές και κοινωνικές αντιλήψεις και επιδιώξεις των αναπτυγμένων κρατών.

Δέχεται μικρό αριθμό μαθητών από όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου. Οι μαθητές της πρώτης τάξης γίνονται δεκτοί μετά το δεύτερο τρίμηνο.

Οι μαθητές του Τμήματος Ένταξης είναι μαθητές της τάξης όπου ανήκουν και είναι γραμμένοι στο Βιβλίο Μητρώου και Προόδου. Η φοίτησή τους στο Τμήμα Ένταξης είναι μερική, ανάλογα με τις μαθησιακές δυσκολίες που παρουσιάζει κάθε μαθητής. Δηλαδή, ένας μαθητής μπορεί να παρακολουθεί π. χ. τα γλωσσικά μαθήματα ή τα μαθηματικά μερικές ώρες την ημέρα ή και την εβδομάδα, για ένα διάστημα μικρό ή μεγάλο, ή και ολόκληρο το σχολικό έτος, μέχρι να ξεπεράσει τις δυσκολίες του, ενώ παράλληλα παρακολουθεί τα άλλα μαθήματα στην κανονική του τάξη.

Προϋποθέσεις εγγραφής στο Τμήμα Ένταξης

Ο μαθητής που πρόκειται να φοιτήσει στο Τμήμα Ένταξης οφείλει να έχει:

κουκκίδα

γραπτή συγκατάθεση των γονιών του και

κουκκίδα

βεβαίωση της διαγνωστικής επιτροπής(Κ.Δ.Α.Υ.)

Εφόσον το πρόγραμμα λειτουργίας του τμήματος το επιτρέπει, είναι δυνατό να μετεγγραφεί στο σχολείο, μαθητής με μαθησιακές δυσκολίες προερχόμενος από άλλο κανονικό σχολείο που δεν διαθέτει Τμήμα Ένταξης.

Οργάνωση του τμήματος

H αίθουσα του Τμήματος Ένταξης που φιλοξενεί τα παιδιά  είναι αρκετά ευρύχωρη. Ο υπεύθυνος δάσκαλος έχει χωρίσει με ευδιάκριτο τρόπο μέσα στην αίθουσα γωνιές εργασιών, παραμυθιού, παιχνιδιού, κουκλοθέατρου και χαλάρωσης. Σε κάθε γωνιά τα παιδιά μπορούν να ασχοληθούν με άνεση με τις αντίστοιχες δραστηριότητες.

Το κουκλοθέατρο και η "Γωνιά παιχνιδιού"   Η "Γωνιά χαλάρωσης"

Οι μαθητές παρακολουθούν εξατομικευμένα προγράμματα ανάλογα με το γνωστικό τους επίπεδο και τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες, αφού βέβαια έχει προηγηθεί αξιολόγηση των ικανοτήτων τους. Η δυνατότητα χρήσης των ηλεκτρονικών υπολογιστών του σχολείου, αποτελεί ένα ισχυρό κίνητρο για την ολοκλήρωση των εργασιών τους, αλλά ταυτόχρονα ένα συμπληρωματικό μέσο μάθησης, εμπέδωσης και ανατροφοδότησης. Η πλούσια συλλογή CD ROM με εκπαιδευτικά προγράμματα που έχει ο δάσκαλος στη διάθεσή του συμπληρώνουν το εκπαιδευτικό του έργο.

Μάθημα στους υπολογιστές   Ώρα για μελέτη

Μάθημα στους υπολογιστές

Ώρα για μελέτη

Ο αριθμός των μαθητών του Τμήματος Ένταξης ασφαλώς δεν είναι σταθερός, κι αυτό είναι φυσικό, αφού στόχος του τμήματος είναι η πλήρης ενσωμάτωση των παιδιών αυτών στην κανονική τους τάξη.

Η οργάνωση και λειτουργία του Τμήματος Ένταξης είναι υπόθεση και ευθύνη ολόκληρου του σχολείου και είναι απαραίτητη η στενή και συνεχής συνεργασία όλου του διδακτικού προσωπικού, των γονέων και των εκπαιδευτικών υπηρεσιών της περιοχής του σχολείου.

Υπεύθυνος δάσκαλος του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας είναι ο κος Σχολίδης Χρήστος, ο οποίος έχει μετεκπαιδευτεί στις Επιστήμες της Αγωγής με κατεύθυνση στην Ειδική Αγωγή.