Αφίσες μαθητών με θέμα τον κορονοϊό

Οι μαθητές της Δ, Ε’ και Στ‘ τάξης του 11ου και 21ου ΔΣ Ευόσμου δημιούργησαν τις παρακάτω αφίσες στο μάθημα της Πληροφορικής. Το εργαλείο που χρησιμοποίησαν είναι το πολύ καλό postermywall.

Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με την τέχνη της γραφιστικής , την δημιουργία λογότυπων και της οπτικής αναπαράστασης των ιδεών. Χρησιμοποιήσαμε διάφορες μεθόδους για να δημιουργήσουμε και να συνδυάσουμε τα σύμβολα, εικόνες και λέξεις για να δημιουργήσουμε μια οπτική αναπαράσταση των ιδεών και των μηνυμάτων μας. Το αρχικό μας μήνυμα ήταν οι τρόποι προστασίας από τον κορονοϊό. Παρ’ όλα αυτά τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και για τη δημιουργία άλλων εντύπων, όπως προσκλήσεις, εξώφυλλα περιοδικών, logos, παρουσιάσεων, έντυπων και μη, κλπ.

Δημιουργήσαμε επίσης ένα νέο λογότυπο για το σχολείο, και 2 συννεφόλεξα με το wordart.

λογότυπο