«Εκπαιδευτικοί σχεδιασμοί, δράσεις και προοπτικές στο σύγχρονο νηπιαγωγείο»

Η Πανελλήνια Επιστημονική Ένωση Νηπιαγωγών για την αξιοποίηση των ΤΠΕ (Π.Ε.Ε.Ν.Α.@ΤΠΕ) σε συνεργασία με το Tμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΑΠΘ και υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ., διοργάνωσαν διημερίδα στις 27 & 28 Νοεμβρίου 2015, στη Θεσσαλονίκη, με θέμα: «Εκπαιδευτικοί σχεδιασμοί, δράσεις και προοπτικές στο σύγχρονο νηπιαγωγείο».

Χώρος διεξαγωγής: 11ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου Θεσσαλονίκης, Ταχ. Δ/νση: Χαριλάου Τρικούπη 26, Εύοσμος

Η πρώτη ημέρα της διημερίδας ήταν αφιερωμένη στην αξιοποίηση των ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο και περιελάμβανε διαλέξεις, παρουσιάσεις καλών πρακτικών και βιωματικά εργαστήρια από νηπιαγωγούς της τάξης.

Η δεύτερη μέρα ήταν αφιερωμένη γενικά στο Αναλυτικό Πρόγραμμα του νηπιαγωγείου και περιελάμβανε διαλέξεις και παράλληλα βιωματικά εργαστήρια.

Σκοπός της διημερίδας ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους/ις νηπιαγωγούς της Α/θμιας Εκπ/σης να έρθουν σε επαφή με σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και πρακτικές και μέσα από τη βιωματική και ενεργητική συμμετοχή τους να μετουσιώσουν τη θεωρία σε πράξη.

Η διημερίδα απευθύνθηκε σε στελέχη και νηπιαγωγούς της Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση εδώ!