Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νίκος Αντωνίου

Χώρος: Αίθουσα της τάξης

Χρόνος: ένα 2ωρο Γλώσσας

Σάντουιτς Σαρανταποδαρούσα

Την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2010 οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ΄2 με αφορμή την ενότητα “Διατροφή” και συγκεκριμένα το κείμενο “Συνταγές μαγειρικής”, θέλησαν να φτιάξουν το δικό τους “κολατσιό”, για τη σημερινή τους μέρα στο σχολείο.
Χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες. Η κάθε ομάδα από την προηγούμενη μέρα αγόρασε τα υλικά που χρειαζόταν για να φτιάξει το δικό της σάντουιτς σαρανταποδαρούσας. Το μικρό τους εργαστήριο ήταν η τάξη τους.

Η όλη διαδικασία κράτησε ένα δίωρο. Μετά από συνεργασία και υπευθυνότητα πετύχανε να φτιάξουν το αγαπημένο τους σάντουιτς. Όταν τελείωσαν η κάθε ομάδα παρουσίαζε το δικό της σάντουιτς στις άλλες ομάδες και υπήρχε μεγάλος ενθουσιασμός.

Στο τέλος όλοι τους κόψανε τη σαρανταποδαρούσα και τη φάγανε. Ήταν πεντανόστιμη και γευστική,
Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από αυτή τη δραστηριότητα διασκέδασαν, χάρηκαν και ενθουσιάστηκαν πάρα πολύ. Ζήτησαν να την επαναλάβουν μια άλλη φορά με κάποια δική τους συνταγή.

Υλικά

• 1 φρατζόλα ψωμί
  • 24 λουκανικάκια βρασμένα
  • 2 φέτες αγγουράκια
  • 2 μουστάκια από κρεμμύδια φρέσκα
  • 1 μικρό αγγουράκι από πίκλες
  • 1 ελιά κομμένη σε φέτες
  • 10 φέτες σαλάμι
  • 10 φέτες κασέρι
  • οδοντογλυφίδες

Εκτέλεση

Κόβουμε το ψωμί οριζόντια στη μέση και αδειάζουμε λίγη από την ψίχα. Γυρίζουμε το κάτω μισό του ψωμιού ανάποδα και καρφώνουμε δυο σειρές ξύλινες φουρκέτες σ? όλο το μήκος του. Στο επάνω μέρος κάθε φουρκέτας καρφώνουμε ένα λουκανικάκι.

Το γυρίζουμε και το βάζουμε το να πατάει επάνω σε μια επιφάνεια. Το γεμίζουμε με τις φέτες ζαμπόν και κασέρι. Στο επάνω μέρος του ψωμιού, μπροστά στη μια άκρη, καρφώνουμε με ξύλινες φουρκέτες τις φέτες αγγουράκια με τις ελίτσες στο κέντρο, να μοιάζουν με μάτια κι επάνω απ? αυτά στερεώνουμε τα μουστάκια των κρεμμυδιών για φρύδια. Στην άλλη άκρη του ψωμιού καρφώνουμε το αγγουράκι, να μοιάζει σαν ουρά.

Σάντουιτς Σαρανταποδαρούσα

Έχουμε μόλις φτιάξει μια σαρανταποδαρούσα που τρώγεται!